A i dha shans Erdogan,Rusisë që ta përqajë dhe destabilizojë aleancën në NATO

Në momentin kur Turqia rrëzoi avionin Rus presidenti putin zhvilloi sigurisht edhe strategjinë e tij:Ta destabilizoj dhe ndajë NATO-n,shkruan CNN.

er pu

Diplomacinë e matur të perëndimit përballë atëhere BRSS e tani Rusi ,gjatë viteve të 50,60 e 70 Turqia e zhbëri për disa sekonda.Dhe mbaroi shpresa e zgjidhjes së shpejtë të konfliktit në Siri.Edhe ashtu Rusia ndër dekada ka provokuar dhe ka tentuar që ta destabilizoj.Në Baltik,Ukrainë dhe me aneksimin e Krimesë!Por ahere gjithmonë aleanca qëndronte unike.

Përderisa zyrtarë çek dhe gjerm thanë se jan të habitur nga aksioni turk,sekretari gjeneral i NATO Soltenberg,menjëhere pas incidentit i dha mbështetje integritetit teritorial të Turqisë.Edhe Barack Obama tha se”Turqia ka të drejt ta mbrojë hapësirën ajërore të saj”.

E kryetari francez Fransua Holande tok me atë amerikan i bënë thirrje Rusisë duke thënë se është më mirë që kjo ti bashkohet kooalicionit të tyre në bombardimin e caqeve në Siri.
Dhe kjo ishte afër realizimit pasi që të dyja,Rusia edhe Franca ishin goditur nga akte terroriste ku humbën jetën shumë qytetarë të vendeve të tyre,shton CNN.
Ky ishte moment kur dukej se do të ketë ndryshim në qëndrimin Rus ndaj Asadit.
“Por Erdogan e humbi këtë shans.Dhe tani partnerët e tij e shohin si element jo stabil.Ai tërë tavolinën me letra e hudhi në ajër”përfundon CNN.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close