Mali i Zi do të ftohet zyrtarisht të mërkurën për të iu bashkuar NATO-s

monte negroShteti ballkanik i Malit të Zi do të ftohet të mërkurën zyrtarisht për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s, thanë burime diplomatike, një lëvizje e cila mund të më tej tendosje tashmë lidhjet e vështira me Moskën.
Tregime ngjashme

Oferta pritet të vijë pas një takimi të ministrave të jashtëm nga aleanca prej 28-vendesh në Bruksel të martën dhe të mërkurën.

“Teksti i propozuar është miratuar në (NATO) nivelin e ambasadorëve,” tha një burim të hënën, që kërkoi të mbetet anonim. “Pas kësaj, do të marrë jo më shumë se një vit e gjysmë për Malin e Zi për t’u bërë një shtet anëtar,” shtoi burimi.

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg tha se nuk mund të konfirmonte vendimin, sepse ajo varej nga ministrat e jashtëm, por ai komentoi pozitivisht në perspektivën.

“Mali i Zi ka bërë një rrugë të gjatë në rrugën e saj për t’u bashkuar me familjen euro-atlantike”, tha ai në një konferencë përpara takimit.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS:
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close