Ja këto jan gjërat ushqimore ku ka më së shumëti pesticide

Organizata amerikane jo-fitimprurëse Grupi Punues Mjedisor (Environmental Working Group EWG) publikon një listë të ushqimeve që përmbajnë më shumë pesticide. Edhe këtë vit mollët janë të parat për të treguar se është e mirë që ti qërosh në qoftë se ato nuk janë organike.

gemuese

Pesticidet janë përdorur për të mbrojtur ushqimin prej parazitëve dhe nga sëmundjet,dhe me përdorimin e tyre bëhet mbrojtja e prodhimit dhe rrit të ardhurat, edhe pse ato janë provuar se jan të dëmshme për njerëzit.

 

Gjërat ushqimore me më së shumëti pesticide

. Molla
.Pjeshkat
.Nektarinat
.Luleshtrydhet
.Rrushi
.Selino
.Spinaqi
.Speca të verdhë (bell peppers)
.Kastravecat
.Domatet Qershi
.Bizelja
.Patatja

Gjërat ushqimore me më së paku pesticide

.Avokado
.Misri
.Ananasi
.Qepa
.Shpargëla
.Mango
.Papaja
.Kivi
.Patëllxhani
.Grapefruiti
.Lulelakëra
.Patatja e ëmbël

 

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close