Iku artisti i madh shkodran i këngës,Bik Ndoja

Ludovik Ndoj Gjergji, i njohur nga publiku si Bik Ndoja lindi në Shkodër me 13 gusht 1925 ka ndrrua jetë,në moshën 90 vjeçare.Këngëtar i muzikës popullore shkodrane,dhe asaj popullore shqiptare në tërësi.Në vitin 1969 Ju dha titulli “Artist i Merituar”.

bik

 

Ja çfarë thotë Agron Bala për Bik Ndojën:

 

“Nese ka kuptim fjala “ikone” e gjalle e Qytetit te Shkodres, ky eshte bilbili i kenges se saj, Bik Ndoja! Nuk ia dhane titullin “Artist i Popullit”, por populli zor se ka njohur nje ze me te bukur se ai i Bikut! U presh ne paqe Artist! Nuk do te te shohim me, por zeri yt do percillet ne breza!”

 

agron bik

 

CATEGORIES
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close