Në shërbim të askujt...vetëm informacion!

Shqipëri të raft pika !

11236148_1107309212616065_3652392794766688560_n

Nga :Fahri Xharra        16.01.16 Gjakovë


 

Jemi dhe nuk jemi ; po kallet Shqipëria dhe po heshtet . Shqipëria ka marrur flakë , flake e cila nuk ka të ndalur. Zjarri i madh e ka kapluar Shqipërinë dhe nënëlokja heshtë ; heshtë edhe Mali i Tomorrit , heshtë malësia e Shkodrës , heshtë malësia e Gjakovës , heshtë Shkumbini , heshtë Korça, heshtë Skrapari , heshtë Vlora heshtë gjuha shqipe; heshtë lashtësia ! Po digjet Shqipëria !
Mos pyetni pse . E dini vet , pse kjo heshtje . Jeni dëshmitarë të heshtjes mbarëshqiptare. Jemi dëshmitarë të frigës mbarëshqiptare; nuk kemi më burra të nderit , te mendjes dhe te pendes qe i dalin zot kësaj nënë që po mbet velem si fosile e së kaluarës .
Ore, ju nuk shini se ç`po ndodhë me shqiptarinë? Jeni verbuar ! Jeni shurdhuar! Ju kanë lënë mëndet?

Untitled
Si munden një grusht matrapazësh që nuk kanë as po as jo në kokën e tyre,që ta shkrryejnë Nënën e Madhe ?
0, si nuk kam një grusht të fortë ,t’i bij mu në zemër malit që s’bëzanë, ta dij dhe ai se ç’domethanë i dobët dhe tradhtarë ?

Shqipëri , ku i ke bijtë e tu me të cilët krenoheshe , që tani ta sjellin turpin ?

“Shqipëria hesht. Edhe pse përditë mbi lëkurë të saj, në lojë varrimtare, Por më rren shaka, shpresa gënjeshtare.”
Shqipëri më dukesh se je n`agoni si një vigane e lodhur ; të lodhën bijtë e tu ,të lodhi mashtrimi i bijve të tu. Të lodhi heshtja , të lodhi mungesa e pendës që nuk di të shkruan .

Bota po tallet me ty , e ti hesht ! E di ti e mjera Shqipëri që bijtë e tu për një grusht eurosh po të shkallmojnë , po të dërmojnë , po të grimcojnë ,po të hedhin në shportën e harresës përfundimtare.!

“Shqiptarët heshtin – dhe në heshtje qesh. E vetëm dikush vuen – dhe në vuejtje vdes.
Po ai dikushi , kur? heu! kur ka për t’u qesh? Apo ndoshta duhet ma parë të vdes?
O burrani , a e dini që jemi në krizë kombëtare ?
Ju gratë shqiptare të pendës, ju ka zënë gjumi ? Dhe ju të rriturit fleni , ne gjumin e ëndrrave të pa shpresa ?
Mjerë fëmijët tanë që ende nuk kanë mësuar të lexojnë dhe të shohin të ardhmen e tyre të humbur ! (fxh )
“Shqipëria na qenkësh shndërruar befas në “Portën e Xhihadit” për në Europë; duke i sinkronizuar këto dokrra mbinjerëzore me anë të reportazheve të gazetarëve italianë që mësyjnë katundet e Tiranës në kërkim të xhamive e minareve rurale (se Tirana domosdo që nuk paraqitet dot në sytë e shikuesve italianë përtej Adriatikut si “Raqqa apo Mosuli i Ballkanit”, mes minifundeve, vajzave të hijshme shqiptare, alkoolit lumë, rinisë kozmopolite, kishave të shumta, xhamive tradicionale e bareve plot me hare e harbim modern)… apo edhe brigjet e humbura të liqenit të Shkodrës, për të gjetur “Gralin e Shenjtë” të shtypit italian në tokë shqiptare, pra “Kallashnikovin” e dashur (që të kuptohemi, të dashur veçanërisht për këtë specie të ulët të nivelit të vemjeve, të gazetarisë italike) të prodhimit shqiptar; që tanimë gjasme po u përdorkërka për të kryer atentatet terroriste nëpër të gjitha këndet e Europës!” ( Elvi S.)
Shqipëri ! a nuk e sheh që po luhet një lojë mjaft e ulët kundër imazhit tonë këto kohë në Europë duke u rrekur të na e ngecin neve tërë përgjegjësinë e Xhihadit botëror që po mësyn Europën; duke lënë kështu në hije vatra shumë më tepër të rrezikshme si Sanxhaku, Bosnja, si dhe vetë Turqinë që në nivel shtetëror e financon dhe mbështet ISIS-n. Gjithmonë ne do na i ngecin të këqijat”
0, si nuk kam një grusht të fuqishëm! Tradhtarit, që tradhton, mu në zemër me ia njesh! Ta shoh si dridhet nga grusht’ i dëshpërimit E unë të kënaqem, të kënaqem kur të shoh krenare .

Thirrje për të pabesët :“Ikni sa më parë, sa më larg, sa më tepër, mundësisht të gjithë. Hiç mos u sëkëlldisni se shqiptarët pakësohen dhe Shqipëria zvogëlohet. Shqipëria nuk ka qënë kurrë më e vogël se e ka merituar. Shqiptarët nuk kanë qenë kurrë më pak se kanë mundur të jenë.E ç’ju duhen Lugina e Vjosës, Korabi, Cukali, Karavastaja, Tomorri, Devolli, Naimi, Noli, Lasgushi, Kadarea. (nga Edison Ypi )
E njëjta gjë në mos me e zgjatë asnjë dakikë edhe në Kosovë: Ik nga Kosova. Më këmbë, me vrap, me autobus, me furgon. Bjeri nga të mundesh; nga Serbia, nga Hungaria, Rusia, Kina, Indonesia, vetëm ik. Ik edhe nga Maqedonia perëndimore :msyeja nga e ke më lehtë nga Greqia , Turkija. Se edhe atje e fëlliqet “

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close