Guri Petoskey,për ju ndoshta i panjohur,por në SHBA i Çmuar!

Të martën një gjuetar gurësh në Michigan gjeti një gur të fosilizuar koralesh 42.18 kilogramësh afer liqenit Michigan .Gur i cili njihet si gur Petoskey dhe përdoret stolisje bizhuterish.

635786757831032666-Screen-Shot-2015-09-24-at-7.16.02-AM
Kur Tim O’Brien of Copemish , vërejti gurin masiv Petoskey një javë më parë , ai ishte i futur në rërë disa disa hapa larg liqenit Michigan , njofton Grand Rapids Press.
O’Brien pastaj erdhi për të tërhequr gurin në tri raste të ndara para se më në fund a doli me sukses që ta nxjerrë nga rëra.Dhe më pastaj ai e tërhoqi atë zvarrë deri në plazh.
Guri Petoskey është guri i shtetit Michigan . Guri është një kombinim i fosilizuar tan- gri i kolonive koralore që daton rreth 350 milion vjet . Guri ka një shkëlqim dhe merr një gjashtëkëndorë kur lëmohet, dhe është shitur shpesh në dyqanet e dhuratave .
Një gur i tillë i vogël Petoskey është fotografuar në tryezën e Presidentit Obama në vitin 2013 .
O’Brien i tha shtypit se ai planifikon për të vënë gurin në oborrin e tij si një “kënd bisedë . ”
“Unë e kam parë më të mëdhenj, por ky është shumë më i madh se sa ju mund ta mbani” , ka thënë O’Brien

17664899_9qyt.png

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS:
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close