Alastair Cook ish bashkëpunëtorë i M16,shkruan për HuffingtonPost;Moska dhe Asadi jan më afër fitores ushtarake në Siri se të tjerët!

Përderisa angazhimi ushtarak Rus në Siri,ka ngjallur reagime nga më të ndryshmet në botë,edhe pozitive edhe shumë negative,e përderisa kryeministri i Turqisë thotë se Rusia do të dalë e turpëruar nga Siria,ka edhe zëra të tillë që thonë se angazhimi ushtarak Rus e ka sjellur ushtrinë e Asadit në prag të fitores.

2016-09-2--15-24-34-as

Këtë e pohon Alastair Cook ish bashkëpunëtorë i M16,në HuffingtonPost.Ai shkruan se në fillim të shkurtit ushtria siriane u ka prerë kanalet kryesore të furnizimit militantve në veri të Alepos të cilat qojnë dhe sjellin nga Turqia.Duke vazhduar ofansivën forcat e Asadit së shpejti do ti rrethojnë trroristat në Alepo.Nëse ushtria Siriane bashkohet me Kurdët ,së shpejti forcat e Nusra-s dhe SH.I. do të gjenden në kurth.

Në kufi me Turqinë do të ngelet vetëm një koridor të cilin e kontrollon “SH.I.”,të cilin mund ta ndërprejnë Kurdët sirian të cilët gjenden në lindje tëEufratit.Edhe pse Ankara kishte paralajmëruar se nuk do të lejoj që ta kalojnë bregun perëndimor të lumit,jan vet Kurdët ata të cilët nuk e përjashtojnë një zhvillim të tillë të ngjarjeve,shkruan ish agjenti Britanik.
Moska ka lënë të kuptohet se për qëllim e ka që ti ndërpres të gjitha kanalet në mes Turqisë dhe Sirisë të cilat i kontrollojnë kryengritsit Sirian.Ministria Ruse e mbrojtjes para ca ditësh ka thënë se posedon dëshmi që Turqia ka bërë invazion në Siri.Autori i tekstit nuk e përjashton mundësinë se kjo ishte një paralajmrim Rus për Ankaranë.Nëse Turqia në të vërtetë fillon aksione ushtarake në Siri ,NATO do ta përkrahte vetëm me fjalë,përderisa Rusia dota ketë epërsinë e qartë ajrore,shkruan Cook.
“Nëse flitet direkt,situata në Siri sipas të gjitha gjasave,nuk po zhvillohet sipas kallapit,të cilin e kan shpallur shumë politikan perëndimor,edhe duke u nisur nga ana e përfundimit ushtarak”.Sipas tij “tavolina e bisedimeve nuk ndodhet në Gjenevë por në fushëbetejat në Idlib dhe Alepo”.
Në fund Siria mund të bëhet një shtet i fortë regjional ,përderisa Rusia dhe Irani do të jen fitues,Mendon Cook.Vedeve perëndimore të cilat jan mësuar me përfundime të caktuara të intervenimeve të tyre ushtarake ,nuk do tu vijë lehtë ta pranojnë këtë”,përfundon autori.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close