Browsing Category

Nga kuzhina

Trishka me sherbet

Një traditë e hershme e recetave të ëmbla të kuzhinës shqiptare që padyshim lidhet me kujtimet e fëmijërive, pasi është një nga gatimet që nënat e gatuanin shpesh në raste festash e gëzimesh familjare. Pavarësisht recetave të ndryshme të…

Bukë me tamël, sekreti i qofteve të buta

Ju ka rastisur që të keni përgatitur qofte sipas udhëzimeve, por ato kanë dalë të thata dhe të forta? Recetat e qofteve me mish të grirë mund të përmirësohen akoma dhe më shumë vetëm me një hap të lehtë. Nuk ka rëndësi nëse i piqni,…

Torta mimoza

Një recetë e veçantë që emrin e merr pikërisht nga ngjashmëria me lulen e pemës së Mimozës. Me ngjyrën e diellit dhe aromën e freskët të limonit, kjo tortë është një ëmbëlsirë përfekte për t’u shijuar kurdoherë. Do ta shihni që do të…

Byreku me kos dhe tamel

Byreku me kos dhe qumësht është një recetë krejt unike në përgatitjen e saj. Byreku është receta më e dashur e traditës së kuzhinës shqiptare. Varietetet e tij janë të panumërta, por shija gjithmon mbetet mahnitëse. Me mish të grirë,…

Akullore kremoze dhe e shijshme pa sheqer

Nëse i kushtoni vëmendje linjës së trupit, do ta adhuroni këtë ëmbëlsirë Përbërësit e nevojshëm për 3 vakte: – 3 banane të ngrira; – 1 grusht mjedra të ngrira; – 1 grusht manaferra të ngrira; – 2 lugë të vogla kakao. Nga këta…

Makarona me djathë feta

Ne ju sjellim një recetë për një version pak të modifikuar Përbërësit: – 6 domate qershi; – borzilok; – vaj ulliri; – 150 g kërpudha; – 5 thelpinj hudhre; – 200 g djathë feta; – 120 g makarona (gatuajini për 10 minuta); – 50 g…

Pite shtëpie me rozmarinë dhe vaj ulliri

Përgatitja e tyre është shumë e lehtë, me pak përbërës por me një shije dhe aromë perfekte. Pitet janë të mrekullueshme në të gjitha recetat, si të mbushura me gjizë, mish apo perime ashtu dhe të skuqura. Por mbase përgatitja e tyre…

Krem karamel i ftohtë në tavë

Krem Karameli është një ëmbëlsirë delikate, plot finesë dhe shije fantastike. Shija e krem karamelit është tërësisht e lehtë dhe butë, aq sa nëse e gatuan në shtëpi vështirë se mund të rrish pa ngrënë të paktën dy të tillë. Fantastik…

Qofte shtëpie me mish pule

Qoftet e shtëpisë me mish pule shoqërohen në mënyrë fantastike me patate të furrës apo pure patatesh, sallata të freskëta të stinës e zahire të ndryshme të kuzhinës shqiptare siç janë turshitë etj. Të përgatitura në shtëpi dhe të skuqura…

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close