Advertisements

Written by 

Shkencë & Life 

Po këta #sy misterioz në Arctic të cilët i zbuloi NASA,çfarë janë?

Një fluturake e NASA-s ka zbuluar diçka në Arktik që nuk mund ta shpjegojë dhe nuk ka është “parë më parë”. Më 14 prill,operacioni Ice Bridge i NASA-s kapi imazhe mbi Detin Beaufort, 50 milje në veriperëndim të Deltës së lumit Mackenzie. Imazhet, marra nga shkencëtari i misionit John Sonntag, tregojnë rrethe të pazakonta ose “kurioze” që agjensia qeveritare nuk… Read More
Aktuale 

Kryeministri Haradinaj nderon me “Hartën e Artë të Kosovës”,veprimtaren e njohur për të drejtat e njeriut nga Beogradi Natasha Kandiq

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka nderuar veprimtaren e njohur për të drejtat e njeriut,gruan e guximshme serbe,drejtores së Fondit për të drejten humanitare,Natasha Kandiq me “Hartën e Artë të Kosovës”. Ai kryeministri në Facebookun e vet ka shkruar:Të veprosh në një mjedis të pasigurt dhe të mos i ndash viktimat e dhunës sipas përkatësisë, por të kërkosh drejtësi për… Read More
Shkencë & Life 

Si ta përgatisni pomfritin e mirë

Megjithëse ka studime e mendime se pomfriti është i dëmshëm për organizmin tonë ai vazhdon të jet i preferuar në tërë botën dhe mjaft i konsumuar. Për ta bërë një pomfrit të mirë për ta konsumuar kohë pas kohe dhe për ta bërë më të shëndetshëm për ju ,përgatitja e tij duhet bërë pak ma ndryshe. Përbërësi kryesor i pomfritit… Read More
Aktuale 

Merkel pranon praninë e antisemitizmit në Gjermani nga ana e refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe migrantëve arabe

ATSH-DPA/ – Kancelarja gjermane, Angela Merkel pranoi dje problemin e antisemitizmit nga ana e refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe migrantëve nga kombet arabe. Në një intervistë të dhënë për kanalin izraelit ”Channel 10 News”, Merkel tha se “Gjermania është duke kaluar një fenomen të ri, ku refugjatët dhe persona të tjerë me origjinë arabe janë duke sjellë një formë… Read More
Aktuale 

Blerim Kuçi i AAK-së ,Qeverinë nuk mund ta rrëzojë LDK

Blerim Kuçi, e ka quajtur joserioze iniciativën e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) për mbajtjen e tryezës me partitë politike për temat kombëtare, ku një ndër pikat është edhe caktimi i një date për zgjedhje të reja. Sipas deputetit të AAK-së subjekti politik i tij nuk do të jetë pjesë e kësaj konference meqë paraprakisht është dashur përgatitje më e… Read More
Aktuale 

Kosova keq në Komunikacion,e para në rajon në aksidente fatale

Është tragjike kur njerëzit humbin jetët e tyre në aksidente komunikacioni,gjë e cila ndodhë kudo në botë.Përderisa ka kerre dhe makina të tjera transporti dhe do të ketë edhe aksidente tragjike ,por vetdijësimi dhe veprimi ligjor në shkollimin dhe dënimi i shoferëve të papërgjegjshëm është kushti që këto aksidente të pakten të bien në numër. Kosova si ka punët mirë… Read More
Të tjera 

Forca Ajrore e SHBA ka ndarë 1.2 miliardë dollarë në krijimin e armëve të reja hipersonike për të arrirë Rusinë dhe Kinën

Forcat Ajrore të SHBA-së këtë javë bënë një kontratë prej 928 milionë dollarësh me Lockheed Martin Corp për të zhvilluar një prototip të raketave hipersonike ose një arme konvencionale Hypersonike sulmuese . Projekti është një nga dy përpjekjet prototype të armëve hipersonike që shërbimi po ndjek. Zyrtarët amerikanë kanë thënë se kanë frikë se SHBA-të mund të mbeten prapa Rusisë… Read More
Aktuale 

Greqia i refuzon Erdoganit propozimin e tij për shkëmbimin e ushtarëve të arrestuar

Kishte një propozim nga ana e presidentit turk Erdogan drejtuar Greqisë për të ndrruar dy ushtarët e zënë rob ,për tetë ushtarakët turq të cilët kishin ikur nga Turqia pas grushtetit të “dështuar” dhe ishin strehuar në shtetin fqinj. Qeveria e Athinës tha se vuri në dukje “një aspekt pozitiv të deklaratës presidenciale të Turqisë” mbi shkëmbimin e ushtarëve, por… Read More
Fokus 

Pas surprizës së hidhur ,të presidentit francez Macron për Ballkanin

Mesazhi i presidentit francez, Emmanuel Macron në Strasburg para disa ditësh ka fuqinë shpërthyese të ashpërsimit të krizës në Ballkan, mendon Ivan Krastev. Ai dobëson madje edhe pozicionin e BE në rajon. Fjalimi i Emmanuel Macron në Parlamentin Europian ishte krisma e parë për hapjen e fushatës zgjedhore europiane në vitin 2019. Pasi dëgjuam fjalimin e bukur, nuk e dimë… Read More