Advertisements
Aktuale 

Kryeministri Haradinaj nderon me “Hartën e Artë të Kosovës”,veprimtaren e njohur për të drejtat e njeriut nga Beogradi Natasha Kandiq

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka nderuar veprimtaren e njohur për të drejtat e njeriut,gruan e guximshme serbe,drejtores së Fondit për të drejten humanitare,Natasha Kandiq me “Hartën e Artë të Kosovës”. Ai kryeministri në Facebookun e vet ka shkruar:Të veprosh në një mjedis të pasigurt dhe të mos i ndash viktimat e dhunës sipas përkatësisë, por të kërkosh drejtësi për… Read More
Aktuale 

Merkel pranon praninë e antisemitizmit në Gjermani nga ana e refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe migrantëve arabe

ATSH-DPA/ – Kancelarja gjermane, Angela Merkel pranoi dje problemin e antisemitizmit nga ana e refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe migrantëve nga kombet arabe. Në një intervistë të dhënë për kanalin izraelit ”Channel 10 News”, Merkel tha se “Gjermania është duke kaluar një fenomen të ri, ku refugjatët dhe persona të tjerë me origjinë arabe janë duke sjellë një formë… Read More
Aktuale 

Blerim Kuçi i AAK-së ,Qeverinë nuk mund ta rrëzojë LDK

Blerim Kuçi, e ka quajtur joserioze iniciativën e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) për mbajtjen e tryezës me partitë politike për temat kombëtare, ku një ndër pikat është edhe caktimi i një date për zgjedhje të reja. Sipas deputetit të AAK-së subjekti politik i tij nuk do të jetë pjesë e kësaj konference meqë paraprakisht është dashur përgatitje më e… Read More
Aktuale 

Kosova keq në Komunikacion,e para në rajon në aksidente fatale

Është tragjike kur njerëzit humbin jetët e tyre në aksidente komunikacioni,gjë e cila ndodhë kudo në botë.Përderisa ka kerre dhe makina të tjera transporti dhe do të ketë edhe aksidente tragjike ,por vetdijësimi dhe veprimi ligjor në shkollimin dhe dënimi i shoferëve të papërgjegjshëm është kushti që këto aksidente të pakten të bien në numër. Kosova si ka punët mirë… Read More
Aktuale 

Greqia i refuzon Erdoganit propozimin e tij për shkëmbimin e ushtarëve të arrestuar

Kishte një propozim nga ana e presidentit turk Erdogan drejtuar Greqisë për të ndrruar dy ushtarët e zënë rob ,për tetë ushtarakët turq të cilët kishin ikur nga Turqia pas grushtetit të “dështuar” dhe ishin strehuar në shtetin fqinj. Qeveria e Athinës tha se vuri në dukje “një aspekt pozitiv të deklaratës presidenciale të Turqisë” mbi shkëmbimin e ushtarëve, por… Read More
Aktuale 

Andrea Nahles, gruaja e parë në krye të social-demokratëve gjerman (SPD)

ATSH-AFP/ – Ish-ministrja e Punës, Andrea Nahles u zgjodh sot gruaja e parë në krye të Partisë Social-Demokrate (SPD), me misionin për të nxjerrë nga kriza formacionin më të vjetër politik në vend. Gjatë një kongresi të jashtëzakonshëm në Wiesbaden, Andrea Nahles, një 47-vjeçare mori 66% të votave brenda partisë së qendrës së majtë, përballë ish-policit dhe kryetarit të Bashkisë… Read More
Aktuale 

Asfaltohet udha që lidh Fierin me plazhin e Semanit

/ATSH/- Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri inspektoi punimet që po kryhen nga gazsjellësi Trans Adriatik (TAP) për asfaltimin e segmentit rrugor që lidh Fierin me plazhin e Semanit. Kjo rrugë, e cila ndodhej në gjendje shumë të amortizuar përdoret në vijimësi edhe nga banorët e më shumë se 14 fshatrave. Përveç banorëve kjo rrugë do të lehtësojë lëvizjen… Read More
Aktuale 

Pastrohet qarku i Shkodrës

ATSH/- Aksioni “Të pastrojmë tokën që duam”, i organizuar nga Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka përfshirë mbarë vendin, duke u përqendruar kryesisht në zonat bregdetare dhe shtretërit e lumenjve, si dhe në zona ku janë depozituar ndër vite mbetjet urbane. Edhe qarku i Shkodrës është përfshirë në këtë aksion dhe gjatë gjithë javës, që prej fillimit të tij, në… Read More
Aktuale 

Rama për “Süddeutsche Zeitung”:“Ekziston një shqetësim i qartë që individë dhe forca politike të Bashkimit Europian kërkojnë të trazojnë gjërat që nuk duhet të trazohen”

ATSH/ – Kryeministri shqiptar, Edi Rama u bëri thirrje politikanëve gjermanë të mos pengojnë rrugën për hapjen e negociatave të anëtarësimit të vendit të tij në BE. “Ekziston një shqetësim i qartë që individë dhe forca politike të Bashkimit Europian kërkojnë të trazojnë gjërat që nuk duhet të trazohen”, deklaroi kryeministri shqiptar për “Süddeutsche Zeitung”. Kancelaren gjermane, Angela Merkel (CDU),… Read More