Modern technology gives us many things.
Browsing Category

E Kaluara

Zbulohet një verë 2000-vjeçare në Kinë

ATSH-AFP/ – Arkeologët kinezë zbuluan në një varr të provincës Henan (qendër lindje) një enë prej brozi 2000-vjeçare që përmbante një lëng, që mund të jetë verë, njoftoi sot agjencia zyrtare kineze Hsinhua. “Ena e izoluar mban rreth 3,5…

Gjendet Vula e lashtë që daton rreth 9 000 vjet

ATSH-AA/ – Vula e lashtë që daton rreth 9 000 vjet më parë është zbuluar në një kodrinë në qytetin jugor dhe bregdetar të Mersinit në Turqi. Vula që i përket viteve 7 000 para erës sonë u zbulua në Jumuktepe Hojuk, vend që ndodhet katër…

Zbulime të reja në qytetin antik të Orikut

/ATSH/- Në qytetin antik të Orikut, të ndodhur pranë qytetit të sotëm të Orikumit, në Vlorë, i themeluar nga Eubeati në shekullin Vl p.e.r, janë zbuluar gjatë vitit 2018 një sërë të dhënash të reja arkeologjike. Këto zbulime u nxorën në…

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close