Advertisements

Ambasadori William Walker porosi për Vuçiqin:Masakra e Reçakut ishte bërë nga forcat e sigurisë nga Beogradi dhe kushdo që ka qenë përgjegjës për atë duhet të dënohet

Editor

Ish-ambasadori i misionit të OSBE’së William Walker, ka thënë se nuk është aspak i befasuar lidhur me deklarimet e zyrtarëve nga Beogradi. Walker, i cili gjatë luftës kishte alarmuar botën për masakrën e Reçakut, në një deklaratë ka thënë se kjo nuk është hera e parë që zyrtarë të Beogradit […]

Advertisements

Spiunët rus përdorën Alpet Franceze si ‘kamp bazë’ për goditje në Britani dhe vende të tjera

Editor

Pesëmbëdhjetë spiunë rusë, përfshirë ata të akuzuar për sulmin me agjent nervor Salisbury, përdorën Alpet Franceze si një “kamp bazë” për të kryer operacione të fshehta nëpër Evropë gjatë një periudhe pesë-vjeçare, sipas raportimeve të mediave. Zbulimet erdhën kur Gjermania dëboi dy diplomat rusë pasi prokurorët thanë se ekzistonin “prova […]

Çamëria dhe historia e saj tragjike

Editor

Nga Isuf Bajrami Çështja çame dhe përgjithësisht çështja e minoritetit shqiptar në Greqi, lindi me vendimin e Konferencës së Londrës më 1913, e cila e shkëputi këtë trevë shqiptare dhe ia aneksoi atë Greqisë. Që nga kjo kohë fillon një presion i vazhdueshëm, një politikë sistematike e shtetit grek dhe […]

Matthew Palmer:Normalizim do të thotë njohje e ndërsjellë Kosovë-Serbi

Editor

Zëvendës sekretari i Shtetit i SHBA për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer tha se SHBA duan të shohin një normalizim të plotë të marrëdhënieve Beograd-Prishtinë, i cili sipas tij do të nënkuptojë njohje të ndërsjellë. “Nëse ata do të njihnin njëri-tjetrin, ata mund të zgjidhnin çështjet kontestuese si fqinjë,” tha Palmer […]

NATO: Veprimet agresive të Rusisë paraqesin kërcënim

Editor

Udhëheqësit e vendeve anëtare të NATO-s thanë të mërkurën se “veprimet agresive” të Rusisë ishin një kërcënim për sigurinë euro-atlantike dhe se ndikimi në rritje i Kinës ka paraqitur sfidë për aleancën. Në një deklaratë të lëshuar pas një samiti të mbajtur në periferi të Londrës, 29 udhëheqësit riafirmuan “lidhjet […]

Raporti i Komitetit të Inteligjencës: Presidenti Trump abuzoi me pushtetin

Editor

Komitetit i Inteligjencës së Dhomës së Përfaqësuesve ka publikuar raportin në kuadër të procesit të nisur për shkarkimin e presidentit amerikan, Donald Trump. Raporti thotë se presidenti vendosi interesat personale politike “mbi interesat kombëtare të Shteteve të Bashkuara”. Në raportin prej 300 faqesh, Komiteti i udhëhequr nga demokratët tha se […]

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close