Advertisements
Kulturë & Art 

Prishtinë: Në Institutin Albanologjik ,më 26 prill mbahet Simpozium Shkencor, Politik, Diplomatik

Në Institutin Albanologjik -Prishtinë, më 26 prill, 2018 do të mbahet Simpozium Shkencor, Politik, Diplomatik ,organizuar nga Aleanca për Ribërjen e Shqipërisë Etnike Lëvizja Shqiptare e Prizrenit Lëvizja Pellazgo Ilire .Simpoziumi i fillon punimet në orën 10. 00. Pjesëmarrës:* Dr. Prof. Hysen Matoshi, Drejtor i Institutit Albanologjik *Fjala hyrëse e organizuesit, Mr. Salih Salihu. * Rrugëtimi i këtij organizimi: Ismet… Read More
Kulturë & Art 

Folklori shqiptar prezantohet në Bruksel

ATSH/ -Shqipëria po prezanton kulturën e gjallë në zemër të Brukselit, në sallën BOZAR, nga ku do të shpalosë ngjyrat, ritmet dhe energjinë e një vendi me identitet europian, vetëm pak ditë pas hapjes së negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore po merr pjesë në Festivalin Ndërkombëtar Kulturor “Balkan Trafik”, që po… Read More
Kulturë & Art 

Erotizmi – Gazmend Freitag

Erotika nuk varet vetëm nga morali seksual i individit, por edhe nga koha dhe kultura e mjedisit ku ai jeton. HONORÉ DE BALZAC Figura njerëzore, sidomos portetizmi i gruas është tematika me cilën Gazmendi merret vazhdimisht në artin e tij. Ai me sensualitet dhe pasion krijon portetet dhe aktet e bukura të femrave të cilat ai i njeh personalisht, me… Read More
Kulturë & Art 

Ka vdekur Milosh Forman ,legjendë e regjisë Hollivudiane

Një nga regjisorët e mëdhenj holivudian që ka lënë gjurmë në kinematografinë amerikane dhe atë botërore ,Milosh Forman ka vdekur në moshën 86 vjeçare. Regjisori Çek kishte vdekur në Shtetet e Bashkuara pas një sëmundje të shkurtë,kishte njoftuar bashkëshortja e tij. “Largimi i tij ishte i qetë dhe gjatë gjithë kohës ai ishte i rrethuar nga familja dhe shokët më… Read More
Kulturë & Art 

Dua Lipa shënon suksesin e radhës

ATSH/- Fenomeni i vitit, Dua Lipa me origjinë nga Prishtina do të mbajë në prill një turne në qytetet më të mëdha. 22-vjeçarja ka konfirmuar se në shumicën prej tyre të gjitha biletat janë shitur. I vetmi koncert, ku kanë mbetur edhe disa bileta për performancën e saj, është ai në Genting Arena të Birminghamit. Deri tani Dua në Mançester,… Read More
Kulturë & Art 

Biografi gjerman i Aleksandër Moisiut ,Schaper në Kosovë për projekte të reja

ATSH/.- Shkrimtari gjerman Rüdiger Schaper, që ka shkruar biografi për aktorin me origjinë shqiptare me famë botërore Aleksandër Moisiun, u prit sot në takim nga zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve i Kosovës, Rexhep Hoti. Me këtë rast, zëvendësministri Hoti, i shprehu mirëseardhjen dhe gatishmërinë e MKRS-së për ta përkrahur autorin gjerman edhe në bashkëpunimet e tjera. Ndër çështjet që… Read More
Kulturë & Art 

Filmi “My Name is Somebody” i regjisorit Orges Bakalli nominohet për tre çmime

Filmi “My Name is Somebody” me regji dhe skenar nga Orges Bakalli ka fituar çmimin “Best Cinematography” (Kinematografia më e mirë) nga Genre Celebration Festival 2018 dhe ka marrë tre nominime: “Best Screenplay Narrative Short” (Skenari më i mirë për metrazh të shkurtër), “Best Actor” (Aktori më i mirë) për aktorin e njohur Artan Telqiu dhe “Best Actor” (Aktorja më… Read More
Kulturë & Art 

Shqipëri-Kosovë ,aktivitete të përbashkëta kulturore për vitin e Skënderbeut

/ATSH/.- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi dhe ambasadori i Shqipërisë në Prishtinë, Qemal Minxhozi gjatë një takimi sot ranë dakord që në kuadër të aktiviteteve të përbashkëta të vitit mbarëkombëtar të Gjergj Kastriot – Skënderbeut të dyja vendet të zhvillojnë aktivitete të përbashkëta në fushën e kulturës. Gjatë këtij takimi, ministri Gashi e njohu ambasadorin e Shqipërisë… Read More
Kulturë & Art 

Manastiri i Shën Kollit (Mesopotamit)

ATSH/- Manastiri i Shën Kollit, i njohur ndryshe edhe si Manastiri i Mesopotamit, monument kulture i kategorisë së pare, i cili ndodhet në pjesën jugore të fshatit Mesopotam në rrethin e Sarandës, fare pranë qytetin antik të Finiqit, do t’i nënshtrohet procesit restaurues. Kryeministri  Edi Rama ka uruar mirëmëngjesi me pamje fantastike nga ky Manastir. “MIRËMËNGJES , dhe me këto… Read More