Advertisements
Browsing Category

Të tjera

Kalaja e Olympias në Mavrovë

TIRANË, 17 Shkurt / ATSH / – Emrin Olympia, qyteti mendohet se e mori nga vajza e Mbretit Pirro, Olympia. Këtë variant e hodhi për herë të parë arkeologu Hasan Ceka. Olympia u identifikua nga arkeologu Burhan Dautaj, i cili gjatë gërmimeve…

Ura e Terziut,fenomen ndërtimi

Ura e Terziut gjendet në kilometrin e 7-të të rrugës Gjakovë-Prizren mbi lumin Erenik. Ura është ndërtuar në shek.XVIII nga Esnafi i Terzive në Gjakovë. Objekti përmban në veti elemente të një monumenti kulture me vlera historike, sociale,…

Zidane:Ne tani nuk mendojmë për finalen…

TIRANE, 14 Shkurt /ATSH-ANSA/. – “Finalja eshte ne Cardiff, por me pare jane eliminatoret, ku te gjithe jane te forte, por edhe mund te ndodhen ne veshtiresi. E kemi nisur fort kete kompeticion e mund te themi se ndeshja e te merkures do te…

Ura e Gurit,simbol i Prizrenit

PRISHTINË, 10 Shkurt/ATSH/.- Ura e gurit, e ndërtuar mbi lumin Lumbardh që kalon përmes Prizrenit e shndërruar në simbolin e qytetit, është një ndër më të veçantat. E gjendur në qendrën e qytetit të vjetër,në anën lindore të saj gjendet…

“Guri i Mëngjesit”

TIRANË,Shkurt / ATSH / – “Guri i Mëngjesit” ndodhet në afërsi të fshatit Shishtavec, 1900 m mbi nivelin e detit. I përket fshatit Shishtavec, Kukës. Emrin e ka marrë pasi aty bien për herë të parë rrezet e diellit të mëngjesit. Përbën…

Prizreni, qyteti i vlerave historike

PRISHTINË, 6 Shkurt/ATSH/.- Qyteti i Prizrenit, një epiqendër ku promovohen tradita dhe vlerat historike, po tërheq gjithnjë e më shumë vëmendjen e turistëve të huaj dhe vendas. Sipas të dhënave të fundit, Prizreni është një nga qytetet më…

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close