Modern technology gives us many things.
Browsing Category

Zonë letrare

YJET *Poezi

Pal Ndrecaj Ne mbreterine e madhe te territ ata jane deshmia e shanseve te drites rasti me te provoku mu ne kete cast dhe me te ba me mendu se edhe ti je si ata i mbeshtjelle me terrin tend dhe me te fute ne konfliktin e madh qe…

Pablo Neruda :”Shqipëria” *Poezi

S’kam qenë ndonjëherënë Shqipërin’atë tokë të ashpër e të dashur,n’atë dhe malorbarinjsh.Sotshpresojtë vij si për të kremte të re, dasmë mbi tokë;pa të vete të shohsi shkëlqen djellimajë krahëve plot muskujtë vargmaleve të tuasi më rritetnë…

“PËLLUMBAT” e Zija Çelës

Para tridhjetegjashtë vjetëve (1982), redaksia e botimeve të Rilindjes (Prishtinë) botoi veprën e Zija Çelës, PËLLUMBAT E JANARIT. Në këtë libër të Çelës është përfshira novela “Hijet” dhe tregimet “Në vend të epilogut”, “Drita pikon në…

Mallëngjimi-Sehnsucht *Poezi

Mallëngjimi N’kafen e preferuar sot kam dalë një mall shpirtin më drithëroi, hije e lehtë zuri vend pranë, ç’shikim sa nuk çmenda. Më trishtoi. gjithçka duket hirtë n’hapësirë mjellmat, anijet e shiu në prill ti bjen pa bëza…

N’kthizë t’dreqit

Me pasë kanë i miri T'kish marrë m'sysh yllsia Po ti je nji rrotë n'bisht të kohës Që ban historinë të kthehet m'rapsht Ti pe lunë horen n'kthizë të dreqit Pa u kujtu Për klithmen nga gremina Për thonjtë t'ue grrithë…

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close