Advertisements
Browsing Category

Zonë letrare

ATAKU I VJERSHËS

Charles Bukowski ende sot e gjithë ditën shkruajnë, shkruajnë vjersha me pompë ende djem të rinj po dhe profesurë extra nga foltorja tribune nga ex catedra me metresa dekor që buzëmbrëmjet spërkasin me erë – ëmblat verëra plot…

BUKURI E ZGJUAR *Poezi

FEHIME SELIMI Unë në ty kthehesha përherë Me një grusht dashuri Më tepër Shtëpia ime (pa numër) Midis këngëve Vargu im Dhe malli i një moti Çdo herë kur dita e re i jepte dritë Dashurisë sime Soditjet shpaloheshin para…

PËR SHKRIMTARËT DHE “SHKRIMTARËT”

Në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Ministria e Kulturës, edhe sivjet ka paraparë që me një shumë të konsiderueshme ta përkrahë materialisht botimin e librit. Do të jenë mbi 190 autorë shqiptarë, veprat e të cilëve do ta kenë këtë…

LULE

Martin Camaj Sonte më lajmëruen se ka vdekë një njeri Prandej jam i trishtueshëm, Lule. Dashunia ashtë e vetmja shtyllë guri Kur andej gardhit fluturojnë Shëgjetat e akullit. Dy zemra bashkë janë ma rrufeprojse Se dy shpata tu për…

PËRGJUMJE #Poezi

Shkëlzen HALIMI Buzëmbrëmja kotej në gjumin e rëndë Një dritë e zbehtë kall frikën e vjedhësit të ëndrrave Që netëve pa hënë rri skutave të fatit Duke pritur të lidhet terri me dritën Asnjë klithmë nuk e zgjon natën e përgjumur As…

JAM SHQIPTAR *Poezi

Mitrush Kuteli Jam shqiptar e kosovar; zot e krenar, zot e bujar mbi këtë dhé, q’e kam si fe, e përmbi fé: E kam vatan! E kam atdhe! Që gjysh stërgjysh, që brez pas brez, që gjithëmonë. Ti shqa thërret, ti shqa bërtet, gjer…

POPULLIT TIM #Poezi

Esad Mekuli Deshta, shum’ kam dasht-dishrue që me këng të trimnoj, me fjalen tënde të ndrydhun të ngrej fuqitë prej gjumit… Këndova (dhe kur m’ishte ndalue) se liria do të vinte edhe për ty, të përbuzun. Këndova mbi ditët fatlume që…

Balade çame #Poezi

Bilal Xhaferri Ylberi, si një përshëndetje e përlotur lamtumirë, u zhduk matanë largësive, mbi kreshtat e flakëve, nëpër shi... Matanë largësive u zhduk e përflakur Çamëria dhe të gjitha rrugët tona shpien në veri. Ulërin era e…

Dëshmi të panjohura për Konicën

Veprimtaria e Faik Konicës vjen e përmbledhur në një libër nga Profesor doktor Isak Shema, i cili paraqet dokumente arkivore të dosjes së veçantë të Arkivit në Bruksel. ”Veprimtaria e Faik Konicës, Bruksel 1896-1902” do të promovohet më 20…

Faulkner:Nuk e pranoj fundin e njeriut

Nga: William Faulkner (fjalimi i tij më 1950, pasi pranon Çmimin Nobel për Letërsi) Përktheu: Granit Zela E ndiej se ky çmim nuk m’u dha mua si njeri, por veprës sime, veprës së një jete blatuar shpirtit njerëzor që vuan në agoni, jo për…

Vargu i poetit: Jusuf Gërvalla

TASH PO NISEMI Tash po nisemi në mundshim të heshtim pak E të flemë. Po jemi lodhur. Këmbët të ënjtura Nën tryezë. Koka që rëndon. Aspirinë? Tash po nisemi? U bë vonë. Edhe ylli i fundit Ra përmbi tryezë. Jemi bërë si planeti që…

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close